Answer:
Explanation:
It is given that,
Height of the hill, h = 13 m
The distance from the base of the hill to the top is 20 m, d = 20 m
We need to find the angle of the slope. It is already mentioned that the the hill forms a right triangle. For a right angled triangle the angle is given by :
[tex]sin\theta=\dfrac{perpendicular}{hypotenuse}[/tex]
[tex]sin\theta=\dfrac{13}{20}[/tex]
[tex]\theta=sin^{-1}(\dfrac{13}{20})[/tex]
[tex]\theta=40.54^{\circ}[/tex]
So, the angle of the slope is 40.54 degrees. Hence, this is the required solution.