0.00610 g H₂
The equation for the reaction;
2HCl(aq) + Mg(s) → H₂(g)+ MgCl₂(aq)
Given;
Volume of HCl = 26.9 mL or 0.0269 L
Molarity of HCl = 0.254 M
We need to calculate the mass of H₂ produced
Moles = Molarity × Volume
Moles of HCl = 0.254 M × 0.0269 L
= 0.00683 moles
from the Equation 2 moles of HCl reacts to produce 1 mole of Hydrogen gas
Therefore; Mole ratio of HCl to H₂ is 2 : 1
Moles of H₂ = 0.00683 moles ÷ 2
= 0.003415 moles
Mass = Number of moles × molar mass
Molar mass of H₂ = 2.02 g/mol
Therefore;
Mass of H₂ = 0.003415 moles × 2.02 g/mol
= 0.00610 g
Therefore, mass of hydrogen gas produced is 0.00610 g