Answer:
Force=7.71KN in the opposite direction
Explanation:
Given the mass of the car(M)=1000Kg
The initial speed of the car(u)=100km/hr
we know that 1km/hr=5/18 m/sec
100km/hr=100*5/18 m/sec=27.77m/sec
the distance travelled before it stops (s)=50m
let the acceleration of the car be a
The final velocity of the car is 0.
we know that [tex]v^{2}-u^{2}=2as[/tex]
[tex]0^{2}-27.77^{2}=2(-a)(50)[/tex]
a=7.712m/[tex]sec^{2}[/tex]
We know that F=Ma
F=1000* 7.712=7712N=7.71KN