Answer:
18.5 ns.
Explanation:
In order to develop the problem we must first identify the capacitance that is found
on the oscilloscope, like this:
[tex]c =\frac{A \epsilon_ {0}}{d}[/tex]
Where A scope of the oscilloscope,
[tex]\epsilon_ {0}[/tex] is Vacuum permittivity
d = distance between the ones.
[tex]C= (0.10m) (0.02m) (8.85 * 10 ^{- 12} C^ 2 / Nm ^ 2)/(1*10^{-3}m)[/tex]
[tex]C = 17.7 * 10 ^{-12}F[/tex]
Defining the following variables in question we have to
Resistance (R) = 1000 Ohm
Meanwhile the Maximum Voltage (V_ {max}) applied is 100V
However, the maximum time to reach the voltage of 65V is
[tex]V = V_ {max} (1- e ^{- t / (RC)})[/tex]
[tex]65V = 100V (1-exp (-\frac{t}{1000 * 17.7 * 10^{-12}} )[/tex]
[tex]0.65 = (1-exp (- \frac{t}{1000 * 17.7 * 10 ^{ -12}})[/tex]
[tex]ln (0.35) =-\frac{t}{ 1000*17.7*10^{-12}}[/tex]
[tex]t = - 1000 * 17.7 * 10 ^ {- 12} ln (0.35)[/tex]
t = 18.5ns