Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which cost him $125. Find his speed. Find his gas mileage. Find the unit price he paid for gas.

Respuesta :

Answer:

a) His average speed is $48.53 miles/hour

b) His gas mileage is 21.71 miles per hour.

c) 1 gallon of gas is 1 gallon of gas = $3.29.

Step-by-step explanation:

A) Pira drives to California in 17 hours = 825 miles

Pira drives to California in 1 hours = (825/17) miles

= 48.53 miles/hour.

Therefore, his average speed is $48.53 miles.

B) Pira uses 38 gallons to drive 825 miles

Pira uses 1 gallon to drive 825/38 miles-per-hour

= 21.71 miles-per-hour

Therefore, his gas mileage is 21.71 miles per hour.

C) 38 gallons of gas cost = $125

1 gallon of gas = $125/38

1 gallon of gas = $3.29.          

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico