Answer:
a) 0.11 m
b) 6.9 m/s
c) 0.10 m
Explanation:
We need to apply the conservation of energy theorem:
[tex]U_e+K_{o}+U_o=K_f+U_f[/tex]
because the surface is frictionless all the elastic potential energy is converted in kinetic, so:
[tex]\frac{1}{2}*k*x^2+0+0=K_f\\\\K_f=3.1J[/tex]
the second spring received 3.1J of energy, so:
[tex]3.1J=\frac{1}{2}*487N/m*(x_2)^2\\x_2=0.11m[/tex]
We know the value of the kinetic energy so:
[tex]\frac{1}{2}m*(v_2)^2=3.1J\\v_2=\sqrt{\frac{3.1J*2}{0.13kg}}\\v_2=6.9m/s[/tex]
now if the surface has friction:
[tex]3.1J-\µ*m*g*d=K_f\\3.1J-0.63J=K_f\\K_f=2.5J\\\\2.5J=\frac{1}{2}*K*x^2\\x=\sqrt{\frac{2*2.5J}{487}}\\x=0.10m[/tex]