contestada

In a population of pea plants, green peas are the result of a homozygous recessive condition. If the frequency of the allele for this condition is 0.20, what percentage of the individuals in the next generation would be expected to be heterozygous? (Assume that the population is in Hardy-Weinberg equilibrium.)

Respuesta :

Answer:

32%

Explanation:

Since the population is in Hardy-Weinberg equilibrium, the allele and genotype frequencies will remain constant over generations.

The frequency of the recessive allele (q)= 0.20

Since p+q= 1

so, p= 1-q

and p=1-0.20= 0.80

The frequency of heterozygous genotype (2pq) = 2 x 0.20 x 0.80 = 0.32 or 32%

Therefore, the expected frequency of heterozygous genotype in the next generation would be 32%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS