Microwave radiation has a wavelength on the order of 1.7 cm. Calculate the frequency (in Hz) and the energy (in J) of a single photon of this radiation.

Respuesta :

Answer:

[tex]\nu = 1.76x10^{10}Hz[/tex], [tex]E = 1.16x10^{-23}J[/tex]

Explanation:

The frequency can be found by means of the next expression:

[tex]c = \lambda \nu[/tex] (1)

Where c is the speed of light, [tex]\lambda[/tex] is the wavelength and [tex]\nu[/tex] is the frequency.

[tex]\nu[/tex] can be isolated from equation 1:

[tex]\nu = \frac{c}{\lambda}[/tex] (2)

Notice that is necessary to express the wavelength in meters:

[tex]1.7cm . \frac{1m}{100cm}[/tex] --- [tex]0.017m[/tex]

[tex]\lambda = 0.017m[/tex]

Replacing those values in equation (2) it is gotten:

[tex]\nu = \frac{3.00x10^{8}m/s}{0.017m}[/tex]

[tex]\nu = 1.76x10^{10}s^{-1}[/tex]

But [tex]1Hz = 1s^{-1}[/tex]

[tex]\nu = 1.76x10^{10}Hz[/tex]

So, the frequency of the photon is [tex]\nu = 1.76x10^{10}Hz[/tex].

The energy of a photon is defined as:

[tex]E = \frac{hc}{\lambda}[/tex] (3)

Where h is the planck's constant, c is the speed of light and [tex]\lambda[/tex] is the wavelength.

[tex]E = \frac{(6.62x10^{-34}J.s)(3.00x10^{8}m/s)}{(0.017m)}[/tex]

[tex]E = 1.16x10^{-23}J[/tex]

Hence, the energy of the photon is [tex]E = 1.16x10^{-23}J[/tex].

The frequency of the wavelength of microwave radiation is 1.76×10¹⁰ Hz and the energy of a single photon of this radiation is 1.16×10⁻²³ J.

What is frequency?

Frequency of wave is the number of waves, which is passed thorough a particular point at a unit time. It can be given as,

[tex]f=\dfrac{c}{\lambda}[/tex]

Here,(c) is the speed of the wave and (λ) is the wavelength of the wave.

Microwave radiation has a wavelength on the order of 1.7 cm or 0.017 m.  As the speed of the light is 3×10⁸ m/s approximately. Hence, the frequency of it,

[tex]f=\dfrac{3\times10^8}{0.017}\\f=1.76\times10^{10}\rm\; Hz[/tex]

Now the energy of the photon is given as,

[tex]E=hf[/tex]

Here, h is the planks constant. Hence,

[tex]E=6.62\times10^{-34}(1.76\times10^{10})\\E=1.16\times10^{-23}\rm J[/tex]

Hence, the frequency of the wavelength of microwave radiation is 1.76×10¹⁰ Hz and the energy of a single photon of this radiation is 1.16×10⁻²³ J.

Learn more about the frequency here;

https://brainly.com/question/1436295

ACCESS MORE
EDU ACCESS