Respuesta :
Answer:
[tex]F = 5253.7 N[/tex]
Explanation:
As we know that tension force in the string will be equal to the centripetal force on the string
so we will have
[tex]T = \frac{mv^2}{L}[/tex]
now we have
[tex]68 = \frac{m(16.53^2)}{3.7}[/tex]
now we have
[tex]68 = 73.8 m[/tex]
[tex]m = 0.92 kg[/tex]
now when string length is 0.896 m and its speed is 71.5 m/s then we will have
[tex]F = \frac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]F = \frac{0.92(71.5^2)}{0.896}[/tex]
[tex]F = 5253.7 N[/tex]
Answer:5249.18 N
Explanation:
Given
When Tension T is 68 N velocity v=16.53 m/s
radius r=3.7 m
as the rock is in the horizontal position thus tension will provide the centripetal acceleration
[tex]T=\frac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]68=\frac{m\times 16.53^2}{3.7}[/tex]
m=0.92 kg
when Velocity is 71.5 m/s and r=0.896 m string breaks
therefore breaking strength of string is
[tex]T=\frac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]T=\frac{0.92\times 71.5^2}{0.896}[/tex]
[tex]T=5249.18 N[/tex]