Answer:
4.11 s.
Explanation:
The period T of oscillation of the pendulum is given by the formula:
[tex]T = 2 \pi * \sqrt{\frac{L}{g} }[/tex]
The maximum oscillation point it can reach is 45 °,
This point is the equivalent of T / 4, which is the moment when it reaches equilibrium.
So for T / 4,
[tex]T = 2\pi * \sqrt{l / g} = 2 \pi \sqrt{(67 / 9.81)} = 16.42[/tex]
[tex]t = T / 4 = 16.42 / 4 = 4.11 s[/tex]