Answer:
There is a 3.7% probability that they both will like it.
Step-by-step explanation:
We can solve this problem using the Bayes rule derivation from conditional probability.
Bayes rule:
What is the probability of B, given that A?
[tex]P(A/B) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
In this problem, we have that:
[tex]P(A/B)[/tex] is the probability that Ralph likes the movie, given that Melissa likes. The problem states that this is 10%. So [tex]P(A/B) = 0.1[/tex]
[tex]P(A)[/tex] is the probability that Melissa likes the movie. The problem states that [tex]P(A) = 0.37[/tex].
If they randomly select a movie from a video store, what is the probability that they both will like it?
This is [tex]P(A \cap B)[/tex].
[tex]P(A/B) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
[tex]P(A \cap B) = P(A)*P(A/B)[/tex]
[tex]P(A \cap B) = 0.37*0.10 = 0.037[/tex]
There is a 3.7% probability that they both will like it.