Answer:
σ = 4.1 MPa
Explanation:
Given that
m= 2.5 kg
v= 32 km.hr
v= 8.88 m/s
The kinetic energy of the mass ,KE
KE = mv²/2
KE = 2.5 x 8.88²/2
KE= 98.56 J -------1
The strain energy of the string
[tex]E=\dfrac{\sigma^2}{2E}AL[/tex]
[tex]E=\dfrac{\sigma^2}{2\times 84,000\times 10^6}\times 6.5\times 10^{-4}\times 1500[/tex]
[tex]E={\sigma^2}\times {5.80\times 10^{-12}}[/tex] ----2
KE= E
[tex]98.56={\sigma^2}\times {5.80\times 10^{-12}}[/tex]
[tex]\sigma =\sqrt{\dfrac{98.56}{5.80\times 10^{-12}}}[/tex]
σ = 4.1 MPa