A car is stopped at a red light. When the light turns green, the car accelerates until it reaches a final velocity of 45 m/s. It takes the car 12 s to reach this speed. How far does the car travel during this time.

Respuesta :

Answer:

270 m

Explanation:

We can find the distance travelled by the car by using the following suvat equation:

[tex]s=(\frac{u+v}{2})t[/tex]

where

s is the distance travelled

u is the initial velocity

v is the final velocity

t is the time

For the car in this problem,

u = 0

v = 45 m/s

t = 12 s

Substituting into the equation, we find:

[tex]s=(\frac{0+45}{2})(12)=270 m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico