Answer:
Sam change: -5.13%
Dave change -18.01%
Explanation:
If interest rate increase by 2%
then the YTM of the bond will be 9.3%
We need eto calcualte the present value of the coupon and maturity of the bond at this new rate:
For the coupon payment we use the formula for ordinary annuity
[tex]C \times \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = PV\\[/tex]
Coupon payment: 1,000 x 7.3% / 2 payment per year: 36.50
time 6 (3 years x 2 payment per year)
YTM seiannual: 0.0465 (9.3% annual /2 = 4.65% semiannual)
[tex]36.5 \times \frac{1-(1+0.0465)^{-6} }{0.0465} = PV\\[/tex]
PV $187.3546
For the maturity we calculate usign the lump sum formula:
[tex]\frac{Maturity}{(1 + rate)^{time} } = PV[/tex]
Maturity: $ 1,000.00
time: 6 payment
rate: 0.0465
[tex]\frac{1000}{(1 + 0.0465)^{6} } = PV[/tex]
PV 761.32
Now, we add both together:
PV coupon $187.3546 + PV maturity $761.3154 = $948.6700
now we calcualte the change in percentage:
948.67/1,000 - 1 = -0.051330026 = -5.13
For Dave we do the same:
[tex]C \times \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = PV\\[/tex]
C 36.50
time 40
rate 0.0465
[tex]36.5 \times \frac{1-(1+0.0465)^{-40} }{0.0465} = PV\\[/tex]
PV $657.5166
[tex]\frac{Maturity}{(1 + rate)^{time} } = PV[/tex]
Maturity 1,000.00
time 40.00
rate 0.0465
[tex]\frac{1000}{(1 + 0.0465)^{40} } = PV[/tex]
PV 162.34
PV c $657.5166
PV m $162.3419
Total $819.8585
Change:
819.86 / 1,000 - 1 = -0.180141521 = -18.01%