Answer:
correct option is D) $9,000 from AGI
Explanation:
given data
borrows = $340,000
investment interest = $18,000
solution
we know here that he investment in 2 part equally between the taxable and tax-exempt investment
so here exemption will be
exemption = [tex]\frac{interest}{no of investment}[/tex] ........................1
put here value in equation 1
exemption = [tex]\frac{interest}{no of investment}[/tex]
exemption = [tex]\frac{18000}{2}[/tex]
exemption = $9000
so
correct option is D) $9,000 from AGI