Respuesta :

1.22 g of water

Explanation:

We need to look at molecular mass of the hydrated calcium chloride.

Molecular mass of CaCl₂·2H₂O = 40 + 35.5 × 2 + 2 × 18 = 147 g/mole

Considering 1 mole of hydrated calcium chloride we devise the following reasoning:

if         147 g of hydrated calcium chloride contains 36 g of water

then    5 g of hydrated calcium chloride contains X g of water

X = (5 × 36) / 147 = 1.22 g of water

Learn more about:

hydrated salts

brainly.com/question/1919088

brainly.com/question/1945839

#learnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS