Respuesta :
Answer:
9.78
Step-by-step explanation:
4.89/3 = 1.63
this is the unit rate or what she paid for each lolipop
so 6x1.63=9.78
Answer:
The cost of 6 giant lollipop is $9.78
Step-by-step explanation:
Given
Number of giant lollipops = 3
Cost of these lollipops = $4.89
Required: Cost of 6 lollipops
To calculate the cost of buying 6 lollipops of the same size; Follow the highlighted steps below
Step 1: Calculate the cost of a giant lollipop
Given that 3 lollipops costs $4.89
The cost of one lollipop can be gotten by simply dividing the cost of 3 lollipops by 3.
Let x represent the cost of 1 lollipop,
Mathematically, we have
[tex]3 * x = $4.89[/tex]
Divide both sides by 3
[tex]\frac{3 * x}{3} = \frac{4.89}{3}[/tex]
[tex]x = \frac{4.89}{3}[/tex]
[tex]x = 1.63[/tex]
Hence, the cost of 1 giant lollipop is $1.63
Step 2: Calculate the cost of 6 giant lollipops
If the cost of 1 giant lollipop is $1.63
The cost of 6 would be 6 * the cost of 1 giant lollipop
Let y represent the cost of 1 lollipop,
Mathematically, we have
[tex]y = 1.63 * 6[/tex]
[tex]y = 9.78[/tex]
Hence, the cost of 6 giant lollipop is $9.78