Respuesta :

Answer:

9.78

Step-by-step explanation:

4.89/3 = 1.63

this is the unit rate or what she paid for each lolipop

so 6x1.63=9.78

Answer:

The cost of 6 giant lollipop is $9.78

Step-by-step explanation:

Given

Number of giant lollipops = 3

Cost of these lollipops = $4.89

Required: Cost of 6 lollipops

To calculate the cost of buying 6 lollipops of the same size; Follow the highlighted steps below

Step 1: Calculate the cost of a giant lollipop

Given that 3 lollipops costs $4.89

The cost of one lollipop can be gotten by simply dividing the cost of 3 lollipops by 3.

Let x represent the cost of 1 lollipop,

Mathematically, we have

[tex]3 * x = $4.89[/tex]

Divide both sides by 3

[tex]\frac{3 * x}{3} = \frac{4.89}{3}[/tex]

[tex]x = \frac{4.89}{3}[/tex]

[tex]x = 1.63[/tex]

Hence, the cost of 1 giant lollipop is $1.63

Step 2: Calculate the cost of 6 giant lollipops

If the cost of 1 giant lollipop is $1.63

The cost of 6 would be 6 * the cost of 1 giant lollipop

Let y represent the cost of 1 lollipop,

Mathematically, we have

[tex]y = 1.63 * 6[/tex]

[tex]y = 9.78[/tex]

Hence, the cost of 6 giant lollipop is $9.78

ACCESS MORE
EDU ACCESS