Respuesta :

a. 0.51 moles of Mg

b. 0.25 moles of F

Explanation:

a. To find the number of moles knowing the mass we use the following formula:

number of moles =  mass / molecular weight

number of moles of Mg = 12.15 / 24 = 0.51 moles

b. To find the number of moles knowing the number of atoms we use Avogadro's number to illustrate the following reasoning:

if in        1 mole of F there are 6.022 × 10²³ atoms of F

then in   X moles of F there are 1.5 × 10²³ atoms of F

X = (1 × 1.5 × 10²³) / 6.022 × 10²³

X = 0.25 moles of F

Learn more about:

Avogadro's number

https://brainly.com/question/13759899

#learnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico