suppose a tourist threw the rock with an initial velocity of 8.0m/s[up]. determine the velocity and displacement of the rock at 4.s​

Respuesta :

1) The velocity is 31.2 m/s downward

2) The rock's displacement is 46.4 m downward

Explanation:

1)

The rock is in free fall (= acted upon gravity only), so its motion is a motion at constant acceleration, therefore we can use the following suvat equation:

[tex]v=u+at[/tex]

where

u is the initial velocity

v is the final velocity

a is the acceleration

t is the time

For the rock in this problem, choosing upward as positive direction, we have:

u = +8.0 m/s

[tex]a=g=-9.8 m/s^2[/tex] (acceleration of gravity, downward)

So, the velocity at time

t = 4.0 s

is

[tex]v=+8+(-9.8)(4)=-31.2 m/s[/tex]

And the negative sign means the direction is downward.

2)

To find the displacement we can use the following suvat equation:

[tex]s=ut+\frac{1}{2}at^2[/tex]

where

s is the displacement

u is the initial velocity

a is the acceleration

t is the time

In this situation:

u = +8.0 m/s

[tex]a=g=-9.8 m/s^2[/tex]

t = 4.0 s

Substituting, we find

[tex]s=(8.0)(4.0)+\frac{1}{2}(-9.8)(4.0)^2=-46.4 m[/tex]

And the negative sign means the displacement is downward.

Learn more about uniformly accelerated motion here:

brainly.com/question/9527152

brainly.com/question/11181826

brainly.com/question/2506873

brainly.com/question/2562700

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico