The helicopter in the drawing is moving horizontally to the right at a constant velocity. The weight of the helicopter is W=42500 N. The lift force L generated by the rotating blade makes an angle of 21.0° with respect to the vertical. (a) What is the magnitude of the lift force? (b) Determine the magnitude of the air resistance R that opposes the motion.

Respuesta :

Answer: A) 45503 N b) 16290 N

Explanation:

A)

L = W / cos 21 = 42500 / cos 21 = 45503 N

B)

R = L sin 21 = 45503 x sin 21 = 16290N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico