Answer:
Contribution Margin per room:
Room rent $52
(-) Maid service ($6)
(-) Other Costs ($28)
Contribution margin per room = $18
Contribution Ratio = ($18 ÷ $52) × 100
= 34.61%
Fixed Costs:
= Salaries + Utilities + Depreciation + Maintenance
= $9,000 + $2,100 + 1,500 + 900
= $ 13,500
1. Break-Even point in Rooms
= Fixed Cost ÷ Contribution margin per room
= $13,500 ÷ 18
= 750
2. Break-Even point (in Dollars)
= Fixed Cost ÷ Contribution margin ratio
= $13,500 ÷ 34.61%
= $39,006
Margin of safety :
Expected rental revenue = 1,500 rooms × $52
= $78,000
Margin of safety in dollars = $78,000 - $39,006
= $ 38,994
Margin of safety ratio = [ $38,994 ÷ $78,000 ] × 100
= 49.99%