An object has several forces acting on it. One of these forces is F⃗ =αxyi^, a force in the x-direction whose magnitude depends on the position of the object, with α=2.50N/m2. Calculate the work done on the object by this force for the following displacements of the object.

Respuesta :

Answer:

[tex]W=1.25yX^2[/tex]

Explanation:

Given that

F =αxy i  ( in the x direction)

We know that the work done by force given as

W = ∫F.dx

W= ∫ 2.5 xy.dx

Lets take value of x is changing from 0 to X

[tex]W=\int_{0}^{X} 2.5 xy.dx[/tex]

Here y is constant

[tex]W=2.5 y\int_{0}^{X} x.dx[/tex]

[tex]W=1.25yX^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS