Respuesta :
Answer:
At 47 cm signal will be of 0.2093 volt
Explanation:
We have given the the the signal measured by the detector at a distance of 25 cm is 0.74 volt
We have to find the intensity of the signal at a distance of 47 cm
We know that intensity inversely proportional to the square of distance
So [tex]\frac{I_1}{I_2}=\frac{R_2^2}{R_1^2}[/tex], here [tex]I_1[/tex] is intensity at 25 cm and [tex]I_2[/tex] is intensity at 47 cm
So [tex]\frac{0.74}{I_2}=\frac{47^2}{25^2}[/tex]
[tex]I_2=0.2093volt[/tex]
This question involves the concept of electric field intensity and distance from the source.
The students expect a signal of "0.21 V".
The formula for the electric field intensity is given as follows:
[tex]E = \frac{Q}{4\pi \epsilon_oR^2}[/tex]
where,
E = Electric field intensity
Q = Electric Charge
R = Distance from source
Therefore, it is clear that the intensity is inversely proportional to the square of the distance.
[tex]E\ \alpha\ \frac{1}{R^2}\\\\ER^2=constant[/tex]
Hence,
[tex]E_1R_1^2=E_2R_2^2\\[/tex]
where,
E₁ = Initial Intensity = 0.74 V
R₁ = Initial Distance = 25 cm
E₂ = Final Intensity = ?
R₂ = Final Distance = 47 cm
Therefore,
[tex](0.74\ V)(25\ cm)^2=(E_2)(47\ cm)^2\\\\E_2 = \frac{(0.74\ V)(25\ cm)^2}{(47\ cm)^2}[/tex]
E₂ = 0.21 V
Learn more about electric field intensity here:
https://brainly.com/question/23522152?referrer=searchResults
The attached picture shows electric field intensity.
