Answer:
Average speed of the two boats are 28 km/hr. and 24 km/hr.
Step-by-step explanation:
Let the average speed of the boat with larger speed is x km/h and that of the other boat is y km/h.
Now, given that x - y = 4 ...... (1)
If the distance, that the first boat covers in 3 hrs. is d km then the second boat covers d km in 3.5 hrs.
Therefore, [tex]x =\frac{d}{3}[/tex] and [tex]y = \frac{d}{3.5}[/tex]
Now, from equation (1), we can get [tex]\frac{d}{3} -\frac{d}{3.5} =4[/tex]
⇒ [tex]d(\frac{0.5}{3 \times 3.5} ) =4[/tex]
⇒ [tex]x= \frac{d}{3} = \frac{4 \times 3.5}{0.5} =28[/tex] km/hr.
Again, [tex]y= \frac{d}{3.5} =\frac{4 \times 3}{0.5}= 24[/tex] km/hr.
Therefore, the average speed of the two boats is 28 km/hr. and 24 km/hr. (Answer)