Answer: 49.27 kJ / mol
Explanation:
moles of Z = 1.59/131 = 0.0121
Energy absorbed by water = mass x heat capacity x temp difference
= 500 x 4.184 x 0.285 J = 596.2
Divide by 1000 to convert J to kJ = 0.5962 kJ
To get value per mole, now divide by no of moles. = 49.27 kJ/mol