Respuesta :
Answer:
$25.50
Step-by-step explanation:
15% of 30
.15 times 30
(.15 times 30) subtracted from 30
25.5
Answer : The amount receive by artist will be, $25.5
Step-by-step explanation :
As we are given that:
The cost of a piece of art sells = $30
The shop receives a 15 percent commission and this amount is subtracted from the price of the artwork, and the remaining amount is given to the artist. That means,
The cost of commission = [tex]\$ 30\times 15\%=\$ 30\times \frac{15}{100}=\$ 4.5[/tex]
Now we have to determine the amount receive by artist.
Amount receive by artist = Cost of a piece of art sells - Cost of commission
Amount receive by artist = $30 - $4.5
Amount receive by artist = $25.5
Thus, the amount receive by artist will be, $25.5