Respuesta :
Answer:
ΔH = -55.73 kJ/mol
Explanation:
Since the density of water is 1 g/ml and the problem wants us to use this value to find the mass of NaOH and HNO3 we arrange the original equation of
[tex]d = \frac{m}{v}\\m = d X v\\\\m = 100g (1*100)[/tex]
Since no heat was lost or gained
qrxn+qsoln=0. ----> qrxn=-qsoln.
qsol = mc*([tex]t_{f} - t_{i}[/tex])
The mass of the solution is the mass of NaOh and HNO3. 100+100= 200.
You plug in the remaining numbers using 4.18 as the heat capacity and 2 as the change in temperature:
qsol=200*(4.18)*(2)= 1672 J
qrxn= -1672 J
Now ΔH = qrxn over the amount in moles or grams. This problem asks for NaOH in moles. To calculate this we use the concentration formula
M= [tex]\frac{n}{V}[/tex]. -----> n=V*M.
Note that you must convert 100 ml to L to use this equation. So we have
n=0.1*0.300 where n=0.03
ΔH = [tex]\frac{-1672}{0.03}[/tex]
ΔH = -55733.3 J/mol
ΔH = -55.73 kJ/mol