Respuesta :
Explanation:
It is assumed that concentration of given [tex]CuSO_{4}[/tex] is 1.0 M and its volume is 50.0 ml or [tex]50 \times 10^{-3}[/tex] L (as 1 L = 1000 mL).
For KOH, concentration is 2.00 M and volume is 50.0 ml or [tex]50 \times 10^{-3}[/tex] L.
[tex]T_{1}[/tex] = [tex]21.5^{o}C[/tex] and [tex]T_{2}[/tex] = [tex]27.7^{o}C[/tex]
Therefore, the given reaction equation will be as follows.
[tex]CuSO_{4}(aq) + 2KOH (aq) \rightarrow Cu(OH)_{2}(s) + K_{2}SO_{4} (aq)[/tex]
Hence, calculate the moles of copper sulfate as follows.
Moles of [tex]CuSO_{4} = molarity \times volume[/tex]
= [tex]1.00 M \times 50.0 \times 10^{-3} L[/tex]
= 0.05 mol
Also, the number of moles of KOH will be as follows.
Moles of KOH = (molarity) × (volume)
= [tex]2.00 M \times 50.0 \times 10^{-3} L[/tex]
= 0.10 mol
Therefore, moles [tex]Cu(OH)_{2}[/tex] formed = moles [tex]CuSO_{4}[/tex] consumed
0.5 × (moles of KOH consumed)
[tex]0.5 \times 0.10 mol[/tex]
= 0.05 mol
It is given that volume of solution = 100.0 mL
Hence, mass of solution = (Volume of solution) × (density of solution)
= (100.0 mL) × (1.00 g/mL)
= 100.0 g
Also, heat absorbed by solution will be as follows.
q = [tex]m \times C \times \Delta T[/tex]
= [tex]100.0 g \times 4.184 J/g^{o}C \times (27.7 - 21.5)^{o}C[/tex]
= 2594.08 J
So, heat lost by reaction = -(Heat absorbed by solution)
As, heat lost by reaction = -(2594.08 J)
therefore, heat absorbed by reaction = 2594.08 J
Now, calculate the change in enthalpy as follows.
[tex]\Delta H = \frac{\text{Heat lost by reaction}}{\text{moles Cu(OH)_{2} formed}}[/tex]
= [tex]\frac{-2594.08 J}{0.05 mol)}[/tex]
= -51881.6 J/mol
or, = -51.9 kJ/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Thus, we can conclude that [tex]\Delta H[/tex] for the given reaction that occurs on mixing is -51.9 kJ/mol.