Answer:
They will have $4,281.61 at the end of second year.
Explanation:
This is an annuity problem. Use formula for finding FV of annuity to get the correct answer
FVA=[tex]\frac{PMT}{r} [(1+r)^{n} -1][/tex]
PMT=170
r = 0.05/12= 0.0041667
n = 2*12= 24 months
FVA= [tex](170/0.0041667)*[(1+\frac{0.05}{12} )^{24} -1]= $4281.606[/tex]