Answer:
8 minutes
Explanation:
Part of the question is missing. Complete question is:
Simpson drives his car 144 km with an average velocity of 24 m/s toward the east. How much time would Simpson save by increasing his average velocity to 26m/s East?
Solution:
First of all, we have to calculate the time it takes for Simpson to complete the drive moving at the initial velocity, 24 m/s. We can use the formula:
[tex]t=\frac{d}{v}[/tex]
where
[tex]d=144 km = 1.44\cdot 10^5 m[/tex] is the displacement
[tex]v=24 m/s[/tex] is the velocity
Substituting,
[tex]t=\frac{1.44\cdot 10^5}{24}=6000 s = 100 min[/tex]
While driving at 26 m/s, the time taken will be
[tex]t=\frac{1.44\cdot 10^5}{26}=5538 s=92 min[/tex]
So, Simpson will save 8 minutes.