contestada

n 1800kg car has an
of 3.8m/s? What is it
on the car?
acceleration
force acting

Respuesta :

Answer:

6840 N

Explanation:

The force acting on the car can be found by using Newton's second law:

F = ma

where

F is the net force on the car

m is the mass of the car

a is its acceleration

For the car in this problem,

m = 1800 kg

[tex]a=3.8 m/s^2[/tex]

Substituting,

[tex]F=(1800)(3.8)=6840 N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico