600 hundred people attended the premiere of a motion picture. Adult tickets cost %5, and children were admitted for $2. If box office receipts totaled $2400, how many children attended the premiere?

Respuesta :

Answer:

200

Step-by-step explanation:

Let the number of children be c

and the number of adults be a

Since 600 people in total attended, we can write the 1st equation as:

c + a = 600

Each adult tickets cost $5 and children ticket costs $2 and total sum of tickets is 2400, thus we can write 2nd equation as:

5a + 2c = 2400

Solving the first equation for adults, we have:

c + a = 600

a = 600 - c

We can put this into 2nd equation and solve for children (c). Shown below:

[tex]5a + 2c = 2400\\5(600-c) + 2c = 2400\\3000-5c+2c=2400\\-3c=2400-3000\\-3c=-600\\c=\frac{-600}{-3}\\c=200[/tex]

Thus, we can say 200 children attended the premiere

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico