Respuesta :
Answer:
$2.97 per pound
Step-by-step explanation:
First we have to determine the total cost of their purchase, consequently it is as follows:
Almonds:4 x $3.50 = $14
Peanuts: 3 x $2.75 =$8.25
Raisins: 2 x $2.25 =$4.5
TOTAL =$26.75
We also determine the total pounds of nuts as 4+3+2 = 9
Finally we divide the total cost between the total pounds, and we get:
Cost per pound of mix = $26.75/9 pounds = $2.97 per pound
Answer:There are 28 chocolate-covered peanuts in 1 ounce (oz). Jay bought a 62 oz. jar of chocolate-covered peanuts.
Problem:
audio
How many chocolate-covered peanuts were there in the jar that Jay bought?
Enter your answer in the box.
Step-by-step explanation: