Mixed Chocolates Michael and Kevin want to buy chocolates. They can’t agree on whether they want chocolate– covered almonds, chocolate-covered peanuts, or chocolate- covered raisins. They agree to create a mix. They bought 4 pounds of chocolate-covered almonds at $3.50 per pound, 3 pounds of chocolate-covered peanuts for $2.75 per pound, and 2 pounds of chocolate-covered raisins for $2.25 per pound. Determine the cost per pound of the mix.

Respuesta :

Answer:

$2.97 per pound

Step-by-step explanation:

First we have to determine the total cost of their purchase, consequently it is as follows:

Almonds:4 x $3.50 = $14

Peanuts: 3 x $2.75  =$8.25

Raisins:   2 x $2.25 =$4.5

                  TOTAL  =$26.75

We also determine the total pounds of nuts as 4+3+2 = 9

Finally we divide the total cost between the total pounds, and we get:

Cost per pound of mix = $26.75/9 pounds = $2.97 per pound

Answer:There are 28 chocolate-covered peanuts in 1 ounce (oz). Jay bought a 62 oz. jar of chocolate-covered peanuts.

Problem:

audio

How many chocolate-covered peanuts were there in the jar that Jay bought?

Enter your answer in the box.

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico