Answer:
[tex]B_0 = 1.69 \times 10^{-4}\ T[/tex]
Explanation:
given,
total deflection = 4.12 cm
Electric field = 1.1 ×10³ V/m
plate length = 6 cm
distance between them = 12 cm
using formula
[tex]v_0 = \sqrt{\dfrac{q\epsilon_0d}{ym}(\dfrac{d}{2}+L)}[/tex]
q = 1.6 × 10⁻¹⁹ C
m = 9.11 x 10⁻³¹ kg
d = 0.06 m
L = 0.12 m
[tex]v_0 = \sqrt{\dfrac{1.6 \times 10^{-19}\times 1.1 \times 10^{3}\times 0.06}{0.0412\times 9.11 \times 10^{-31} }(\dfrac{0.06}{2}+0.12)}[/tex]
v_0 = 6496355.63 m/s
[tex]v_0 = \dfrac{E}{B_0}[/tex]
[tex]B_0 = \dfrac{E}{v_0}[/tex]
[tex]B_0 = \dfrac{1.1\times 10^{3}}{6496355.63}[/tex]
[tex]B_0 = 1.69 \times 10^{-4}\ T[/tex]