Answer:
Profit
Step-by-step explanation:
First we look at the earnings for each of the products, like this:
Grain gain is given by,
$ 3.75 per bag and sells them for $ 6.00, this means a profit equal to $ 6.00 - $ 3.75 = $ 2.25.
Pellets_Profit = $ 2.25
Now we can see the gain in mash, which is equal to $ 4.00− $ 2.50 = $ 1.5.
Mash_ Profit = $ 1.5
The key to the problem is to understand that the maximum benefit will be obtained when a store meets consumer demand. In the best and most positive case, if 2 out of three customers want mash, then it is reasonable that maximum profits are obtained, that is, when the store has 2 bags of mash for every 1 bag of pellets. Applying this to mash and pellets we have the equation,
[tex]2.5 * \frac{2}{3} x + 3.75*\frac{1}{3}x = 1400[/tex] (1)
Simplifying, that is, multiplying both sides of the equation by 3
[tex]5x + 3.75x = 4200[/tex]
Leaving everything in terms of x and performing the operations
[tex]x = 480[/tex]
This is the total number of bags to order, as we noted earlier, 2/3 of the bags must be mashed and 1/3 of pellets, so you must order,
[tex]480* 2/3=320[/tex] mash bags and
[tex]480* 1/3=160[/tex] pellets bags.
We can also calculate the percentage of profit like this,
160 * $ 3.75 = $ 600 from pellets bags und
320 * $ 2.5 = $ 800 from mash bags.