It takes Adi 2 hours to drive from home to her office and 3 hours if she drives 15 mph slower. What is the distance between Adi's house and the office?

Respuesta :

Answer:

the answer is 90 miles

Answer: The distance between Adi's house and the office is 90 miles.

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to analyze the information give:

  • Speed: x
  • Time: 2 hours

if Distance = speed x time

d = 2x

If she drives 15 mph slower:

  • Time = 3 hours
  • Speed: x -15

d = (x-15) 3

d=d

2x = (x-15)3

Solving for x

2x = 3x-45

45=3x-2x

45=x

Replacing x in any of the two expressions;

d = 2 x = 2 (45) = 90

d =90 miles

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico