Answer:
$ 227,500
Explanation:
given,
total purchase in current year = $ 250,000
Paid freight = $ 4,000
cost to deliver = $7,200
returned made = $ 24,000
Trift took advantage = $ 2,500
inventory = ?
inventory cost = purchases + freight inward - return stock - discount
= $ 250,000 + $ 4,000 - $ 24,000 - $ 2,500
= $ 227,500
the Trift's cost of inventory is equal to $ 227,500