Answer:
(a) Wavelength is 0.436 m
(b) Length is 0.872 m
(c) 11.518 m/s
Solution:
As per the question:
The eqn of the displacement is given by:
[tex]y(x, t) = (1.22 cm)sin[14.4 m^{- 1}x]cos[(166\ rad/s)t][/tex] (1)
n = 4
Now,
We know the standard eqn is given by:
[tex]y = AsinKxcos\omega t[/tex] (2)
Now, on comparing eqn (1) and (2):
A = 1.22 cm
K = [tex]14.4 m^{- 1}[/tex]
[tex]\omega = 166\ rad/s[/tex]
where
A = Amplitude
K = Propagation constant
[tex]\omega[/tex] = angular velocity
Now, to calculate the string's wavelength,
(a) [tex]K = \frac{2\pi}{\lambda}[/tex]
where
K = propagation vector
[tex]\lambda = \frac{2\pi}{K}[/tex]
[tex]\lambda = \frac{2\pi}{14.4} = 0.436\ m[/tex]
(b) The length of the string is given by:
[tex]l = \frac{n\lambda}{2}[/tex]
[tex]l = \frac{4\times 0.436}{2} = 0.872\ m[/tex]
(c) Now, we first find the frequency of the wave:
[tex]\omega = 2\pi f[/tex]
[tex]f = \frac{\omega}{2\pi}[/tex]
[tex]f = \frac{2\pi}{166} = 26.42\ Hz[/tex]
Now,
Speed of the wave is given by:
[tex]v = f\lambda[/tex]
[tex]v = 26.419\times 0.436 = 11.518\ m/s[/tex]