naomi213
contestada

A sample of water is heated from 10.0°C to 15.0°C by the addition of 125 J of heat. What is the
mass of the water?​

Respuesta :

Answer:

5.97 g of water

Explanation:

  • Quantity of heat is given by multiplying the mass of a substance by specific heat capacity then by change in temperature.

Q = m × c × ΔT

In this case;

Quantity of heat, Q = 125 Joules

Change in temperature = 15°C - 10°C

                                       = 5°C

We know that the specific heat capacity of water is 4.186 J/g°C

Therefore, to get the mass we first rearrange the formula;

Mass = Q ÷ cΔT

        = 125 J ÷ (5°C × 4.186 J/g°C)

        = 5.97 g

Therefore, the mass of water is 5.97 g

Lanuel

The mass of a sample of water that is heated from 10.0°C to 15.0°C is 0.00595 kilograms.

Given the following data:

  • Initial temperature = 10.0°C
  • Final temperature = 15.0°C
  • Quantity of heat = 125 Joules

We know that the specific heat capacity of water is 4200 J/kg°C.

To find the  mass of the water:

Mathematically, quantity of heat is given by the formula;

[tex]Q = mc\theta[/tex]

Where:

  • Q represents the quantity of heat.
  • m represents the mass of an object.
  • c represents the specific heat capacity.
  • ∅ represents the change in temperature.

[tex]\theta = T_2 - T_1\\\\\theta = 15.0 - 10.0\\\\\theta = 5.0[/tex]

Making mass the subject of formula, we have:

[tex]Mass = \frac{Q}{c\theta}[/tex]

Substituting into the formula, we have:

[tex]Mass = \frac{125}{4200(5)}\\\\Mass = \frac{125}{21000}[/tex]

Mass = 0.00595 kilograms

Therefore, the  mass of the water is 0.00595 kilograms.

Read more: https://brainly.com/question/188778

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico