An acceptance sampling plan has lots of 500 pieces and a sample size of 60. The number of defects in the sample may not exceed 2. This​ plan, based on an OC​ curve, has a probability of 0.57 ​(57%) of accepting lots when the incoming lots have a defective rate of 3.0​%, which is the historical average of the process. For the​ customers, the average outgoing quality​ = ____​% ​(enter your response as a percentage rounded to two decimal​ places).

Respuesta :

Answer:

For the​ customers, the average outgoing quality​ = 1.51%

Explanation:

let the following:

Pd be the true percent defective of the lot

Pa be the probability of accepting the lot

N be the number of items in the lot

n be the number of items in the sample

Average Outgoing Quality = {(Pd)(Pa)(N-n)} / N

                                             = 3% * 57% * (500 - 60 ) / 500

                                            = 1.505%

Therefore, For the​ customers, the average outgoing quality​ = 1.51%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico