Respuesta :
Answer:
89212744.01088 m
Explanation:
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
R = Radius of Jupiter
h = Altitude
M = Mass of Jupiter
T = Time taken by the satellite to complete one rotation around Jupiter
[tex]r=\left(\frac{GMT^2}{4\pi^2}\right)^{\frac{1}{3}}\\\Rightarrow r=\left(\frac{6.67\times 10^{-11}1.9\times 10^{27}\times (9.84\times 3600)^2}{4\pi^2}\right)^{\frac{1}{3}}\\\Rightarrow r=159112744.01088\ m[/tex]
Now, r = R+h
[tex]\\\Rightarrow h=r-R\\\Rightarrow h=159112744.01088-6.99\times 10^7\\\Rightarrow h=89212744.01088\ m[/tex]
The satellite is at an altitude of 89212744.01088 m above Jupiter's surface
The altitude of the satellite above the surface of the planet is; 89212744.01 m
What is the altitude above the surface?
The formula to find the radius of the planet is;
r = ∛(GMT²/(4π²))
Where;
G is Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
r is Radius of Jupiter
M is Mass of Jupiter = 1.9 * 10²⁷ kg
T is Time taken by the satellite to complete one rotation around Jupiter = 9.84 * 3600 seconds
Thus;
r = ∛(6.67 × 10⁻¹¹ × 1.9 * 10²⁷ × (9.84 * 3600)²/(4π²))
r = 159112744.01
The altitude will be gotten from;
h = r - R
where R is mean radius given = 6.99 * 10⁷ m
Thus;
h = 159112744.01 - (6.99 * 10⁷)
h = 89212744.01 m
Read more about Planet Altitude at; https://brainly.com/question/24496270