Answer:
2874.33 m/s²
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
[tex]v^2-u^2=2as\\\Rightarrow a=\frac{v^2-u^2}{2s}\\\Rightarrow a=\frac{v^2-0^2}{2\times h}\\\Rightarrow v^2=2ah\ m/s[/tex]
Now H-h = 0.588 - 0.002 = 0.586 m
The final velocity will be the initial velocity
[tex]v^2-u^2=2as\\\Rightarrow 0^2-u^2=2gs\\\Rightarrow -2ah=2\times g(H-h)\\\Rightarrow -2a0.002=2\times g0.586\\\Rightarrow a=-\frac{0.586\times -9.81}{0.002}\\\Rightarrow a=2874.33\ m/s^2[/tex]
Acceleration of the frog is 2874.33 m/s²