Marie purchased a 29.00 gift. She uses a coupon that offers 30 percent. How much will she spend on the gift after the coupon?

Respuesta :

Answer:

$20.30

Step-by-step explanation:

The usual price of the gift is $29.00

Marie will get 30% DISCOUNT on this price if she uses her coupon. So, the final price would be 30% less than $29.00

First, we need to find 30% of $29.00. Then we need to subtract that from original price (29).

Convert percentage to decimal first:

30% = 30/100 = 0.3

Now multiply this with 29 to get:

0.3 * 29 = $8.70

We subtract this from original price to get DISCOUNTED PRICE:

$29.00 - $8.70 = $20.30

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico