Answer:
Inventory= $91,000
Sales= $49,000
Explanation:
Giving the following information:
Ferris Company began January with 7,000 units of its principal product. The cost of each unit is $6.
Merchandise transactions for January are as follows:
Jan. 10: 6,000 units at $7
Jan. 18: 7,000 units at $8
Totals: 13,000units at $98,000
Sales:
Jan. 5: 3,000 units
Jan. 12: 1,000 unit
Jan. 20: 4,000 units
Total: 8,000
12,000 units were on hand at the end of the month.
FIFO (first-in, first-out):
Inventory= 7,000* 8 + 5,000*7= $91,000
Sales= 3000*6 + 1000*6 + 3000*6 + 1000*7= $49,000