Answer:
Potential energy is [tex]U=mgh[/tex]
Explanation:
The potential energy depends on the mass, the acceleration of gravity g and the height at which the object or person is.
Potential energy [tex]U=mgh[/tex]
In this case we would need to know the exact mass of the hiker in order to calculate the potential energy.
But we know the values of g and h
[tex]g=9.81m/s^2[/tex]
[tex]h=60m[/tex]
So, the potential energy
[tex]U=m(9.81m/s^2)(60m)\\\\U=588.6*m[/tex]
m is the mass of the hiker, wich is not in the description of the problem.