Respuesta :

Answer:

The answer to your question is: pH = 1.42

Explanation:

Data

mass = 0.73 g of HCl

volume = 500 ml = 0.5 l

MW HCl = 36.5 g

                                   36.5 g of HCl -------------------  1 mol

                                    0.73 g            --------------------   x

                                    x = (0.73 x 1) / 36.5

                                    x = 0.019 mol

Molarity = 0.019 / 0.5

Molarity = 0.038

pH = -log [H+]

pH = - log [0-038]

pH = 1.42                  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico