Respuesta :

Answer:

0.94 is the pH of the solution.

Explanation:

The equilibrium reaction for dissociation of [tex]HA[/tex] (weak acid) is,

                           [tex]HA+H_2O\rightleftharpoons A^-+H_3O^+[/tex]

initially conc.         c                       0         0

At eqm.              [tex]c(1-\alpha)[/tex]                [tex]c\alpha[/tex]        [tex]c\alpha[/tex]

Concentration (c) = 1.25 M

Degree of dissociation = [tex]\alpha [/tex] = 9.2% = 0.092

[tex][H_3O^+]=c\alpha [/tex]

[tex]= 1.25 M\times 0.092=0.115 M[/tex]

The pH of the solution is :

[tex]pH=-\log[H_3O^+][/tex]

[tex]=-\log[0.115 M}=0.94[/tex]

pH of 1.25 m solution of the weak acid HA is 9.2% dissociated is 0.94.

What is pH?

pH of a solution tells about the acidity or basicity of the given solution.

Given reaction can be expressed in the initial and equilibrium state as follow:

[tex]\[\mathop {{\rm{HA}}}\limits_{\scriptstyle{\rm{C}}\hfill\atop\scriptstyle{\rm{C(1 - \alpha )}}\hfill} {\rm{ + }}{{\rm{H}}_{\rm{2}}}{\rm{O}} \to \mathop {{{\rm{A}}^{\rm{ - }}}}\limits_{\scriptstyle{\rm{0}}\hfill\atop\scriptstyle{\rm{C\alpha }}\hfill} {\rm{ + }}\mathop {{{\rm{H}}_{\rm{3}}}{{\rm{O}}^{\rm{ + }}}}\limits_{\scriptstyle{\rm{0}}\hfill\atop\scriptstyle{\rm{C\alpha }}\hfill} \][/tex]

pH of the solution can be calculated as pH = -log[H₃O⁺]

For this first of all we have to determine the concentration of H₃O⁺, which is equal to C∝. Where,

C = concentration of weak acid = 1.25M (given)

= degree of dissociation = 9.2% = 0.092

So, concentration of H₃O⁺ = 1.25 × 0.092 = 0.115M

Now put this value in the pH equation to calculate;

pH = -log[H₃O⁺]

pH = -log(0.115)

pH = 0.94

Hence, pH of the solution is 0.94.

To learn more about pH, visit the below link:
https://brainly.com/question/13557815

ACCESS MORE
EDU ACCESS