The price of one share of ace company declined $5 per day for 5 days in a row. How much did the price of one share change in total after the 5 days?

Respuesta :

Answer:

In 5 days, the price of the share reduced by $25.

Step-by-step explanation:

The decline rate of the share = $5 per day

Number of days it declined = 5 days

So, in total the change in price =  Change in rate per day x Number of days

= 5 x 5 = $25

Hence, in 5 days the price of the share reduced by $25.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico