Respuesta :

Answer:

[tex]2.09\cdot 10^{-18} J[/tex]

Explanation:

The energy levels of a hydrogen atom are given by the formula

[tex]E_n = -13.6 \frac{1}{n^2}[/tex] [eV]

where n is the number of the level.

Therefore, the energy of the ground state is

[tex]E_1 = -13.6 eV[/tex]

While the energy of the level n = 5 is

[tex]E_5 = -13.6 \frac{1}{5^2}=-0.54 eV[/tex]

So, the energy that a hydrogen atom needs to excite from n = 1 to n = 5 is

[tex]\Delta E = E_5 - E_1 = -0.54-(-13.6)=13.06 eV[/tex]

And converting into Joules,

[tex]\Delta E = 13.06 \cdot (1.6\cdot 10^{-19})=2.09\cdot 10^{-18} J[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico