Respuesta :
Answer:
[tex]-4.2 m/s^2[/tex]
Explanation:
The acceleration of an object can be found using the equation
[tex]a=\frac{v-u}{t}[/tex]
where
v is the final velocity of the object
u is the initial velocity of the object
t is the time taken for the velocity to change from u to v
For the car in this problem:
[tex]u=90 km/h \cdot \frac{1000 m/km}{3600 s/h}=25 m/s[/tex] is the initial velocity
v = 0 is the final velocity (the car comes to a stop)
t = 6 is the time interval it takes for the car to stop
Substituting, we find the deceleration of the car:
[tex]a=\frac{0-25}{6}=-4.2 m/s^2[/tex]
where the negative sign indicates that the car is slowing down.
Answer:
Your car gets a flat! You go from 90 kilometres per hour to a stop in 6 seconds. What is your rate of deceleration? (it's negative!)
-15